DELEGATES BY DISTRICT

In the primary and general elections of 2014, Maryland voters cast their votes in legislative districts laid out in the

Legislative Districting Plan of 2012

. Legislators elected in the 2014 General Election take office on January 14, 2015.

House Office Building, 6 Bladen St. (from College Ave.), Annapolis, Maryland, May 2004. Photo by Diane F. Evartt.


DISTRICT 1A

    •  (Garrett & Allegany Counties)

Wendell R. Beitzel

    •  (R)

DISTRICT 1B (Allegany County)
Jason C. Buckel (R)

DISTRICT 1C (Allegany & Washington Counties)
Michael W. McKay (R)

DISTRICT 2A (Washington County)
Neil C. Parrott (R)
William J. Wivell (R)

DISTRICT 2B (Washington County)
Brett R. Wilson (R)

DISTRICT 3A (Frederick County)
Carol L. Krimm (D)
Karen Lewis Young (D)

DISTRICT 3B (Frederick County)
William G. Folden (R)

DISTRICT 4 (Carroll & Frederick Counties)
Kathryn L. Afzali (R)
Barrie S. Ciliberti (R)
David E. Vogt III (R)

DISTRICT 5 (Carroll County)
Susan W. Krebs (R)
April R. Rose (R)
Haven N. Shoemaker, Jr. (R)

DISTRICT 6 (Baltimore County)
Robin L. Grammer, Jr. (R)
Robert B. Long (R)
Richard W. Metzgar (R)

DISTRICT 7 (Baltimore County & Harford County)
Richard K. Impallaria (R)
Patrick L. McDonough (R)
Kathy Szeliga (R)

DISTRICT 8 (Baltimore County)
Eric M. Bromwell (D)
John W. E. Cluster, Jr. (R)
Christian J. Miele (R)

DISTRICT 9A (Carroll & Howard Counties)
Trent M. Kittleman (R)
Warren E. Miller (R)

DISTRICT 9B (Howard County)
Robert L. Flanagan (R)

DISTRICT 10 (Baltimore County)
Benjamin T. Brooks, Sr. (D)
Jay Jalisi (D)
Adrienne A. Jones (D)

DISTRICT 11 (Baltimore County)
Shelly L. Hettleman (D)
Dan K. Morhaim (D)
Dana M. Stein (D)

DISTRICT 12 (Baltimore County & Howard County)
Eric D. Ebersole (D)
Terri L. Hill (D)
Clarence K. Lam (D)

DISTRICT 13 (Howard County)
Vanessa E. Atterbeary (D)
Shane E. Pendergrass (D)
Frank S. Turner (D)

DISTRICT 14 (Montgomery County)
Anne R. Kaiser (D)
Eric G. Luedtke (D)
Craig J. Zucker (D)

DISTRICT 15 (Montgomery County)
Kathleen M. Dumais (D)
David Fraser-Hidalgo (D)
Aruna Miller (D)

DISTRICT 16 (Montgomery County)
C. William Frick (D)
Ariana B. Kelly (D)
Marc A. Korman (D)

DISTRICT 17 (Montgomery County)
Kumar P. Barve (D)
James W. Gilchrist (D)
Andrew Platt (D)

DISTRICT 18 (Montgomery County)
Alfred C. Carr, Jr. (D)
Ana Sol Gutierrez (D)
Jeffrey D. Waldstreicher (D)

DISTRICT 19 (Montgomery County)
Bonnie L. Cullison (D)
Benjamin F. Kramer (D)
Marice L. Morales (D)

DISTRICT 20 (Montgomery County)
Sheila E. Hixson (D)
David Moon (D)
William C. Smith, Jr. (D)

DISTRICT 21 (Anne Arundel & Prince George’s Counties)
Benjamin S. Barnes (D)
Barbara A. Frush (D)
Joseline A. Pena-Melnyk (D)

DISTRICT 22 (Prince George’s County)
Tawanna P. Gaines (D)
Anne Healey (D)
Alonzo T. Washington (D)

DISTRICT 23A (Prince George’s County)
Geraldine Valentino-Smith (D)

DISTRICT 23B (Prince George’s County)
Marvin E. Holmes, Jr. (D)
Joseph F. Vallario, Jr. (D)

DISTRICT 24 (Prince George’s County)
Erek L. Barron (D)
Carolyn J. B. Howard (D)
Michael L. Vaughn (D)

DISTRICT 25 (Prince George’s County)
Angela M. Angel (D)
Darryl Barnes (D)
Dereck E. Davis (D)

DISTRICT 26 (Prince George’s County)
Tony Knotts (D)
Kriselda Valderrama (D)
Jay Walker (D)

DISTRICT 27A (Charles & Prince George’s Counties)
James E. Proctor, Jr. (D)

DISTRICT 27B (Calvert & Prince George’s Counties)
Michael A. Jackson (D)

DISTRICT 27C (Calvert County)
Mark N. Fisher (R)

DISTRICT 28 (Charles County)
Sally Y. Jameson (D)
Edith J. Patterson (D)
C. T. Wilson (D)

DISTRICT 29A (St. Mary’s County)
Matt Morgan (R)

DISTRICT 29B (St. Mary’s County)
Deborah C. Rey (R)

DISTRICT 29C (Calvert & St. Mary’s Counties)
Anthony J. O’Donnell (R)

DISTRICT 30A (Anne Arundel County)
Michael E. Busch (D)
Herbert H. McMillan (R)

DISTRICT 30B (Anne Arundel County)
Seth A. Howard (R)

DISTRICT 31A (Anne Arundel County)
Edward P. (Ned) Carey (D)

DISTRICT 31B (Anne Arundel County)
Nicholaus R. Kipke (R)
Meagan C. Simonaire (R)

DISTRICT 32 (Anne Arundel County)
Pamela G. Beidle (D)
Mark S. Chang (D)
Theodore J. Sophocleus (D)

DISTRICT 33 (Anne Arundel County)
Michael E. Malone (R)
Tony McConkey (R)
Sid A. Saab (R)

DISTRICT 34A (Harford County)
Glen Glass (R)
Mary Ann Lisanti (D)

DISTRICT 34B (Harford County)
Susan K. McComas (R)

DISTRICT 35A (Cecil County)
Kevin B. Hornberger (R)

DISTRICT 35B (Cecil & Harford Counties)
Andrew P. Cassilly (R)
Teresa E. Reilly (R)

DISTRICT 36 (Caroline, Cecil, Kent & Queen Anne’s Counties)
Steven J. Arentz (R)
Jefferson L. Ghrist (R)
Jay A. Jacobs (R)

DISTRICT 37A (Dorchester & Wicomico Counties)
Sheree Sample-Hughes (D)

DISTRICT 37B (Caroline, Dorchester, Talbot & Wicomico Counties)
Christopher T. Adams (R)
John F. Mautz IV (R)

DISTRICT 38A (Somerset & Worcester Counties)
Charles J. Otto (R)

DISTRICT 38B (Wicomico County)
Carl L. Anderton, Jr. (R)

DISTRICT 38C (Wicomico & Worcester Counties)
Mary Beth Carozza (R)

DISTRICT 39 (Montgomery County)
Charles E. Barkley (D)
Kirill Reznik (D)
A. Shane Robinson (D)

DISTRICT 40 (Baltimore City)
Frank M. Conaway, Jr. (D)
Antonio L. Hayes (D)
Barbara A. Robinson (D)

DISTRICT 41 (Baltimore City)
Jill P. Carter (D)
Nathaniel T. Oaks (D)
Samuel I. Rosenberg (D)

DISTRICT 42A (Baltimore County)
Stephen W. Lafferty (D)

DISTRICT 42B (Baltimore County)
Susan L. M. Aumann (R)
Christopher R. West (R)

DISTRICT 43 (Baltimore City)
Curtis S. (Curt) Anderson (D)
Maggie McIntosh (D)
Mary L. Washington (D)

DISTRICT 44A (Baltimore City)
Keith E. Haynes (D)

DISTRICT 44B (Baltimore County)
Charles E. Sydnor III (D)
Patrick G. Young. Jr. (D)

DISTRICT 45 (Baltimore City)
Talmadge Branch (D)
Cheryl D. Glenn (D)
Cory V. McCray (D)

DISTRICT 46 (Baltimore City)
Luke Clippinger (D)
Peter A. Hammen (D)
Brooke E. Lierman (D)

DISTRICT 47A (Prince George’s County)
Diana M. Fennell (D)
Jimmy Tarlau (D)

DISTRICT 47B (Prince George’s County)
William A. (Will) Campos (D)

MD Archives